városi közlekedés

Nyomtatás

2-es villamos: ismét pótolva - fekete, fehér, igen, nem

2-es villamos: ismét pótolva - fekete, fehér, igen, nem

Ma reggelre helyreállt a közlekedés, ismét jártak a villamosok. Sajnos a DKV a tegnapi gyors internetes reagálással ellentétben ezt csak reggel nyolc óra után tették közzé. Az öröm azonban korai volt. Nem sokkal tíz óra előtt ismét leállt a 2-es villamosvonalon a közlekedés. A hiba feltehetően ugyanaz, mint tegnap is volt. Információink szerint a problémát a felsővezeték okozza, mely összetörte néhány jármű áramszedőjének a szénbetétjét. A városházáról azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a hibát garanciában javítják. A hiba mértékéről és arról, hogy ez meddig tart sajnos nincs információnk.

Nem jár a 2-es villamos!

Villamospótló a Kossuth téren

Műszaki okok miatt szünetel a forgalom a 2-es villamos vonalon. Péntek este (2014. március 21-én) nem sokkal fél nyolc után valamennyi CAF villamos leállításra került. Korábban többen is tapasztalták, hogy az áramszedők ívet húznak, erősen szikráznak, gond van a villamosok áramfelvételével. Feltehetően ez az oka, az üzemszünetnek.

Keserédes 2-es villamos

Keserédes 2-es villamos

Minden rosszban van valami jó. Jelen helyzetben - sajnos - ez fordítva is igaz. 2014. február 26-án végre hosszú-hosszú várakozást követően elindulhatott a 2-es villamos és nem kevés érdeklődés övezte. A járatokon még az esti órákban is nagyon sokan utaztak. Ez külön öröm, hiszen jól látszik, hogy a megépült villamosvonal milyen kapacitással rendelkezik és sok utas elszállítására alkalmas. Ugyanakkor a jó dolgok mellett sok “apró” porszem is került a gépezetbe, amit továbbra sem hagyhatunk szó nélkül. Nem keresünk a kákán is csomót és nem is arról van szó, hogy nem tudunk örülni a jónak. Gyakran ér minket az a vád, hogy a negatív oldal szemléltetésére nagyobb hangsúlyt fektetünk és nem domborítjuk ki a jó dolgokat. Miért nem mondjuk azt, hogy szép az új villamos és a szkeptikus jóslatok ellenére jó hogy működik? Úgy gondoljuk, hogy a jó bornak nem kell cégér. Villamost nem a szépségéért kell építeni, hanem azért, hogy gyorsabb legyen az eljutás. Ha a lakásban korszerűsítjük a fűtést, mit sem érünk azzal, ha csak szebbek a radiátorok, de sem melegebb nem lesz a lakásban, sem pedig a fűtésszámla nem lesz kisebb.

Az elmúlt napok tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy egyelőre tényleg csak a villamos szépségét mondhatjuk legnagyobb előnyének. Sajnos a 2-es villamos nem tud jobb menetidőt futni a 31/32-es buszoknál. Még utasok nélkül, tesztüzemben is azt tapasztaltuk, hogy a buszok hamarabb szelték át a várost úgy, hogy két irányból megkerülik a belvárost. Csúcsidőn kívül pedig egyenesen rosszabb a helyzet, hiszen, a villamosok még ritkábban is közlekednek.

Egyetem tér, Körforgalom - A második kör

Egyetem tér, 3 körforgalommal

A viharos sorsú Egyetem téri körforgalom történetét, és annak következményeit sokan ismerik. Mint ismeretes nem hozott megváltást a körforgalom, sőt, a helyzet rosszabb lett, hiszen komoly torlódások alakulnak ki nap, mint nap. A mellékelt két ábrát a Polgármesteri Hivataltól kapuk véleményezésre, és az ő engedélyükkel most közzé tesszük véleményezésre. Mi most kommentárt nem fűzünk hozzá, hanem várjuk a javaslatokat. Akár hozzászólásban, akár e-mailen, akár a facebook oldalunkon.

Sajtóközlemény a 2-es villamos beindításával tervezett vonalhálózati módosításokról

Ez még tesztüzem.

Egyesületünk örömmel veszi, hogy hosszú idő után végre február 26-án tesztüzem keretében, elindul a debreceni 2-es villamos. Bízunk benne, hogy az utazóközönség nagy megelégedéssel fogja használni Debrecen város legújabb kötöttpályás viszonylatát.

Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a tervezett módosítások csak most, kevesebb mint három héttel a tervezett indulás előtt kerültek nyilvánosan ismertetésre. Ilyen rövid idő alatt nemcsak a megfelelő mélységű társadalmi párbeszéd lefolytatása lehetetlen, hanem az utazóközönség korrekt tájékoztatása is. Továbbra is rendkívül fontosnak tarjuk, hogy az utazóközönség számára legyen lehetőség érdemi észrevételeket tenni. Ennek függvényében pedig, még a márciusi határidő előtt el lehessen végezni a szükséges korrekciókat.

A nyilvánosságra hozott módosítások legnagyobb problémája, hogy nem kínál elfogadható lehetőséget az átszállásra a kötöttpályás hálózat vonalai és az autóbusz-vonalak között. Azon utasok számára sem, akiknek eddig is át kellett szállni, és azok számára sem, akik a változások miatt kényszerülnek majd erre. Ennek három komoly oka is van. Az átszállást biztosító megállóhelyek hiányoznak, - a jelenleg (31/32-es buszok) alkalmazotthoz képest - a 2-es villamosnál ritkább csúcsidei követési idők kerülnek alkalmazásra és a menetrendek rendszer szintű szintű összehangolásának hiánya.

2-es villamos: Még mindig nem tudni, hogyan fognak járni a buszok!

Együttállás

Még mindig nem ismert az utasok számára a 2-es villamoshoz igazodó autóbuszos vonalhálózat, annak ellenére, hogy a DKV Zrt. több változatot is készített az elmúlt hónapokban, azonban ezek közül egyetlen egy sem került került elfogadásra. Ezért a mellékelt levet juttattuk el Kósa Lajos polgármester úr részére aggodalmunkat kifejezve.

 

Nem ismert, hogy mely járatok szűnnek meg, mely járatok útvonala módosul, lesznek-e új járatok? Mivel nem csak egy egyszerű menetrendváltásról van szó, hanem sokakat érintő komplex módosításról, ezért rendkívül fontos, hogy megtörténjen az új vonalhálózat társadalmi egyeztetése, ahogy ez más nagyobb magyarországi városokban is megtörtént, illetve történik most is. (Budapest 4-es metró, Pécs új hálózat)

A társadalmi egyeztetést követően pedig kellő időt kell biztosítani az utasok számára, hogy megismerjék a módosításokat, fel tudjanak készülni a változásokra. (Más városban hónapokat biztosítottak erre, míg nálunk már csak kevesebb mint négy hét maradt)

 

Arról is szeretnénk információt szerezni, hogy az átszállásra kényszerülő utasok számára milyen viteldíj kompenzáció kerül kialakításra, hiszen a jelenlegi elavult viteldíjrendszerben - a többlet szolgáltatást nem nyújtó - átszállás extra költségeket jelent az utasok számára. Lesz-e átszállást biztosító menetjegy, vagy idő alapú jegy?

 Természetesen további együttműködésünket is felajánlottuk az átszállási kapcsolatok kialakításához és a társadalmi egyeztetés minél szélesebb körű lebonyolításához. Amint megkapjuk a választ természetesen közzétesszük.

GUTS - Zöld Városi Közlekedési Rendszerek - Második felvonás

A "zöld" vonatok hazájában

Április 4-én tartották a GUTS (Green Urban Transport Systems) Project záró konferenciáját Sopronban, amelyen egyesületünk is részt vett. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg. Célja a fenntartható városi közlekedés lehetőségeinek feltárása, különös tekintettel az alternatív üzemanyagokra és hajtásrendszerekre.  A projektvezető, Sopron a hidrogén közlekedésben való alkalmazási lehetőségeit vizsgálta oly módon, hogy figyelembe vette annak előállítását is. Vagyis a vizsgálat tárgyát képezte, hogy szélenergia felhasználásával (amelyben Sopronnak jók az adottságai), elektromos áramot állítanak elő; a villamos energia felhasználásával vízből hidrogénhez jutnak (elektrolízis); és a hidrogént üzemanyagként felhasználják. Arra jutottak, hogy jelenleg ez a technológia túl drága, ezért nem lehet önfenntartó. 

Újabb szög a közösségi közlekedés koporsójába: Hal köz megállóhely áthelyezése

Újabb szög a közösségi közlekedés koporsójába: Hal köz megállóhely áthelyezése

Egyesületünk már a nyugati tehermentesítő út terveinek véleményezésekor is jelezte, hogy a beruházáshoz kapcsolódóan a közösségi közlekedés hátrányba kerül, hiszen a Hatvan utcán és a Széchenyi utcán kialakított a megállóhelyek - egyetlen kivételtől eltekintve - rendkívül előnytelen helyen épültek és több esetben a méretük sem megfelelő, rövidek. Az újonnan kialakított utcákban ugyan épült autóbuszsáv, de az a jelenlegi közlekedési igények szempontjából irreleváns, évekig kihasználatlanul fog állni.



Az áthelyezés indoka, hogy a Széchenyi utca elején, a Piac utca felé két forgalmi sáv kerül kialakításra. Azonban ez koránt sem akkora segítség, mint amekkora hátrányt okoz a Hal köz megállóhely áthelyezése. Komoly fennakadást eddig sem okozott ennek a sávnak a hiánya. A nyugati “kiskörút” építésével pedig még inkább jelentőségét veszti.

A Pásti utca és a Hal köz megállóhelyek távolabb kerültek a belvárostól, ahonnan az utasok érkeznek. A Széchenyi utcán az áthelyezett megállóhely a villamostól kétszer olyan távol esik. Ez azért baj, mert a kelet-nyugati irányú autóbuszvonalak szempontjából a Hal köz megállóhely a  város legforgalmasabb megállója, fontos átszállási kapcsolat a villamosra, illetve a villamosról. Napi szinten több ezer utast érint hátrányosan  az áthelyezése.

A tervezés átgondolatlanságát mutatja, hogy ezáltal az autóbuszok a belvároson átrobognak, hiszen a Csokonai Színház és az új Hal köz megálló között fél kilométer a távolság. Az intenzív utasforgalmú belvárosban 250 méterenként kellene megállóhelynek lennie.

Ritkább közlekedés, egyéni kívánságkosár

Vigyázat! Nyomokban szolgáltatást is tartalmazhat!

A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. ötletelései alapján újból az utasok rovására takarékoskodnaka DKV-nál. Komoly szakmai hiányosságokkal teli járatritkításról született döntés, miközben a valós problémák továbbra is megoldatlanul maradnak. A járatok továbbra is összehangolatlanul közlekednek majd és a közlekedési cég állandó költségei sem csökkennek. Úgy tűnik, fel sem merültek valós megoldások, hiszen a “takarékossági intézkedés” előre eldöntött tény volt. Ezt a döntést “megalapozva” pedig utólag végeztek utasszámlálást.

A módosítások a tanszünetes időszakot és a hétvégéket érintik. Ezért érthetetlen, hogy miért volt olyan sürgős a nyári szünet utolsó két hetére bevezetni egy új menetrendet. A kínálat csökkentésére keresve sem lehetett volna rosszabb időpontot találni,mint a köztudottan a nyári szezon végét jelentő augusztus 21. E naptól kezdődik az egyetemeken és középiskolákban a tanítási szezon előkészítése, ezen időszakban sokkal többen utaznak a nyár más időszakához képest. A 22-es és 24-es buszok ritkítása komoly zsúfoltságot fog okozni a délutáni órákban.

"Nem áll meg a Hatvan utca elején a busz"


Nézzen körül a helyszínen! Ön szerint meg tudna állni itt egy busz?

A haon.hu oldalon ezzel a címmel jelent meg egy írás, egy olvasói levél apropóján, amely kifogásolja, hogy a Hatvan utca elején miért nincs buszmegálló a Segner tér felé. A portál szerkesztői megérdezték az önkormányzat városüzemeltetési osztályát, ahonnan az a válasz érkezett, hogy a "A Pásti utcai megálló pár nélkül, egyoldali kialakítással lett megépítve, mivel a Hatvan utca, Csók utca és Bethlen utca közötti szakaszának jelenlegi forgalomtechnikai és geometriai adottságai ezt teszik lehetővé." Ez az állítás azonban nem állja meg a helyét. Lehetne ott megálló!

Tartalom átvétel

Belépés